Konferencja "Nauka praktyce - praktyka nauce"

Instytut Nauk o Zwierzętach oraz Wydział Hodowli, Bioinżynierii i Ochrony Zwierząt SGGW współorganizują konferencję "NAUKA PRAKTYCE – PRAKTYKA NAUCE" w dniu 11.02.2023 wspólnie z Fundacją Wspierania Serowarstwa Farmerskiego NA SERIO oraz Stowarzyszeniem Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.

Wykłady poprowadzą:

  • dr inż. Marcin Świątek, Instytut Nauk o Zwierzętach SGGW w Warszawie - "Rola rodzimych ras w produkcji małych przeżuwaczy i programy wsparcia dla producentów",
  • dr hab. Marcin Gołębiewski, prof. SGGW. Dyrektor Instytutu Nauk o Zwierzętach - "System utrzymania, a dobrostan krów mlecznych.
  • Prof. dr hab. Beata Kuczyńska - Instytut Nauk o Zwierzętach - "Porównanie wartości odżywczych, prozdrowotnych i technologicznych mleka krowiego i koziego",
  • inż. Monika Lasoń, Gospodarstwo Rolne Groser, Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych - "Krótkie łańcuchy dostaw jako czynniki sprzyjające rozwojowi lokalnych producentów żywności"


  • Konferencja odbędzie się w siedzibie SGGW przy ul. Ciszewskiego 8, 02-786 Warszawa, w budynku 23, Aula 1 (wejście od wejścia głównego od ul. Ciszewskiego 8). Bezpłatny parking dostępny na miejscu - od ul. Nowoursynowskiej.


Koszt udziału w konferencji - 120,00 zł, płatne z góry na konto w BGŻ BNP PARIBAS, nr: 28 1600 1462 1839 2919 7000 0001 z dopiskiem "Konferencja SGGW, imię i nazwisko".

Po odnotowaniu wpłaty uczestnictwo w konferencji zostanie potwierdzone osobnym mailem.

Link do formularza zgłoszeniowego: https://forms.gle/wnDegi1BhrMEkmex6

 

Konferencja "Dojrzeć do serowarstwa"

Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu organizuje spotkanie po wyjeździe studyjnym ,,Dojrzeć do serowarstwa” w ramach Zespołu tematycznego związanego z serowarstwem przy współpracy Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.

Ponadgraniczne zamiłowanie do serowarstwa

Wyjazd do Bawarii zorganizowany dzięki DODR Wrocław i Stowarzyszeniu Serowarów Farmerskich i Zagrodowych dobiegł końca. Pięć wspaniałych dni 19- 23 lipca br. , w malowniczych okolicznościach przyrody i doborowym towarzystwie, prawdziwie pozwolił „dojrzeć do serowarstwa”. Dobór goszczących nas serowarni był iście trafiony. Od dużych, w pełni nowoczesnych i zmechanizowanych, poprzez fantastyczną kooperatywę, do małych, przydomowych, rodzinnych. Praktycznie wszyscy Gospodarze wykazali się empatią i z zaangażowaniem odpowiadali na pytania. Chociaż te, nie zawsze były łatwe. Niektórzy pilnie strzegli tajemnic temperatur, kultur bakterii i pasteryzacji. Nie mniej jednak, wszyscy Gospodarze z chęcią oprowadzali nas po swoich włościach. Każda z serowarni była inna. Różniła się nie tylko rodzajem przetwarzanego mleka, wielkością, sposobem organizacji pracy, pozyskiwaniem mleka. Miały również elementy wspólne. W każdej serowarni był sklep, gdzie można było zakupić oferowane produkty, każda produkowała sery górskie, wysoko dogrzewane i każda z nich pracowała na ekologicznym, łąkowym mleku. Warto docenić również spotkanie z przedstawicielką zaprzyjaźnionego Stowarzyszenia Serowarów. Długa rozmowa, pytania, rozwiązania, analizy pokazały, że obie strony mogą kontynuować dobre praktyki, jakie zostały do tej pory wypracowane.

Kwalifikacja "Serowar farmerski" - koniec prac

Z dumą informujemy, iż we współpracy z  zakończyliśmy prace nad opisem kwalifikacji "Farmerskie wyrabianie serów i innych produktów z mleka - serowar farmerski".
Nasz opis kwalifikacji uzyskał bardzo pozytywne opinie niezależnych ekspertów, którzy to podzielają nasze zdanie w sprawie zapotrzebowania na wpisanie "Serowara farmerskiego" do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.