Regulamin Nagrody “Sylwester Serowarstwa” przyznawanej przez Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych

§ 1

  1. Nagroda “Sylwester Serowarstwa” (zwana dalej Nagrodą) została ustanowiona zgodnie ze statutem Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych (zwanego dalej Stowarzyszeniem) i jest przyznawana corocznie za specjalne zasługi dla polskiego serowarstwa – w przypadku gdy Kapituła Nagrody zdecyduje o jej przyznaniu.
  2. Fundatorem Nagrody jest Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.
  3. Stowarzyszenie może przyznać status współfundatora Nagrody.
  4. Nagroda może mieć charakter międzynarodowy.
  5. Nagroda przyznawana jest osobie, która znacząco przysłużyła się wspieraniu polskiego serowarstwa rzemieślniczego. Nagrodę można otrzymać tylko raz.
  6. Nagrodę stanowi:
      - obraz ceramiczny “Sylwester Serowarstwa”,
  7. Konkurs składa się z dwóch etapów:
        - w pierwszym etapie Kapituła zbiera od Członków Stowarzyszenia propozycje osób, które miałyby zostać uhonorowane Nagrodą. Każdy Członek Stowarzyszenia może zgłosić jedną propozycję. Lista osób zakwalifikowanych jest przekazywana do publicznej wiadomości Członków Stowarzyszenia,
      - w drugim etapie spośród osób nominowanych do Nagrody w drodze głosowania wybierany jest zwycięzca, który otrzyma Nagrodę. Zostanie ona wręczona podczas najbliższego Walnego Zgromadzenia Członków Stowarzyszenia.
  8. Dokładne terminy poszczególnych etapów będą ustalane i podawane do publicznej wiadomości przez Zarząd Stowarzyszenia.
  9. Osoby nominowane do nagrody mogą być zgłaszane wyłącznie przez Członków Stowarzyszenia.
  10. Termin zgłaszania osób w corocznej edycji Nagrody określa Kapituła Nagrody.
  11. Tryb zgłaszania osób do Nagrody obejmuje wypełnienie udostępnionego formularza zgłoszeniowego z podaniem:
    - osoby zgłoszonej do Nagrody;
    - uzasadnienia zgłaszanej propozycji;.
  12. Nominowanym do Nagrody może być osoba, która wyrazi na to zgodę. Zgoda ta może być dostarczona/przekazana wraz ze zgłoszeniem bądź przed datą ogłoszenia nominacji do Nagrody w danej edycji.

§ 2

  1. Członków Kapituły danej edycji Nagrody powołuje co roku Zarząd Stowarzyszenia. Do składu Kapituły może zostać powołanych maksymalnie pięciu jurorów. Członkowie Kapituły nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę.
  2. Członkostwo w Kapitule ustaje z chwilą zakończenia danej edycji Nagrody, wskutek rezygnacji złożonej przez Członka Kapituły, z powodu utraty przez niego pełnej zdolności do czynności prawnych lub jego śmierci. W takim przypadku Zarząd Stowarzyszenia może powołać nowego Członka Kapituły.
  3. Przewodniczącego Kapituły wybierają spośród siebie każdorazowo Członkowie Kapituły w czasie pierwszego posiedzenia Kapituły, a w razie braku dokonania wyboru Przewodniczącego Kapituły wskazania Przewodniczącego Kapituły dokonuje Zarząd Stowarzyszenia. Przewodniczący Kapituły kieruje jej pracami i przewodniczy jej obradom.
  4. Kapituła podejmuje decyzje na posiedzeniach w formie uchwał, zwykłą większością głosów. W razie równego podziału głosów decyduje głos Przewodniczącego. Posiedzenia Kapituły mogą mieć charakter telekonferencji.
  5. W każdej edycji Nagrody odbywają się co najmniej 2 posiedzenia Kapituły.
  6. Członek Kapituły niebiorący udziału w posiedzeniu może przedstawić Przewodniczącemu Kapituły na piśmie swoje propozycje, stosownie do celu i przedmiotu danego posiedzenia.
  7. Kapituła podejmuje uchwały na podstawie niniejszego regulaminu, z tym że decyzje odnośnie osób nominowanych i laureatów Nagrody podejmuje według własnego uznania, kierując się zasadami słuszności oraz charakterem Nagrody i jej założeniami. W przypadku podjęcia przez Kapitułę uchwały z naruszeniem postanowień Regulaminu Zarząd Stowarzyszenia może zdecydować o uchyleniu takiej uchwały.
  8. Członków Kapituły obowiązuje zasada zachowania w tajemnicy kwestii dotyczących przebiegu posiedzeń i podejmowanych uchwał.
  9. Zarząd Stowarzyszenia powołuje Sekretarza Nagrody na daną edycję Nagrody. Do obowiązków Sekretarza należy:
    - przygotowywanie materiałów informacyjnych dla Członków Kapituły,
    - protokołowanie obrad Kapituły,
    - stały kontakt z Członkami Kapituły, w tym powiadamianie ich o terminach spotkań i porządku obrad, pełnienie wszelkich czynności wykonawczych wynikających z bieżących prac Kapituły i podejmowanych przez Kapitułę uchwał,
    przedstawienie Kapitule scenariusza uroczystości wręczenia Nagrody,
  10. Kapituła w porozumieniu z Zarządem Stowarzyszenia ma prawo powołać eksperta, w razie gdyby potrzebne były dodatkowe konsultacje merytoryczne.

§ 3

  1. Nagroda zostaje wręczona każdego roku w terminie ustalonym przez Zarząd Stowarzyszenia.
  2. Dokładna data wręczenia Nagrody będzie podawana z wyprzedzeniem do publicznej wiadomości oraz przekazywana nominowanym do Nagrody przez Sekretarza Nagrody.
  3. Miejscem uroczystości jest miejsce corocznego Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.

§ 4

Właścicielem wszelkich praw materialnych i niematerialnych związanych z Nagrodą, a w szczególności takich jak logo i nazwa Nagrody, jest Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych.