II Wielkie SERwowanie odbyło się w dniach 9-11/10/2020 we Wrocławiu na ul. Zwycięskiej 4 (Teren DODR - hotel AGRO) Organizatorem wydarzenia byli: Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego oraz Stowarzyszenie Serowarów Farmerskich i Zagrodowych. Po sukcesie z ubiegłego roku organizatorzy stanęli przed nie lada wyzwaniem, aby zachować cykliczność imprezy w czasie obostrzeń spowodowanych ogłoszoną pandemią na terenie całego kraju. Udało się! II Wielkie SERwowanie odbyło się bez zakłóceń i zostało obwieszczone jako największa i najważniejsza impreza serowarska w roku 2020!

Część pierwsza wydarzenia obejmująca piątkową konferencję i sobotnie wyjazdy do serowarni farmerskich pełne były wiedzy, dyskusji i wymiany doświadczeń polskich serowarów farmerskich.

Konferencja

Obejmowała wykłady profesorów i specjalistów w temacie jakości surowca, dobrostanu zwierząt i procesów zachodzących w serach podczas ich produkcji i dojrzewania. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się wykłady wkraczające w tajniki dojrzewania i interpretacji badań (Antoni Pluta), właściwości prozdrowotnych mleka (Józefa Chrzanowska) oraz wpływu na dobrostan zwierząt i jakość mleka poprzez żywienie (Mariusz Dobies) i probiotechnologię (Sławomitr Gacka). Nie zabrakło tematów praktycznych w zakresie rejestracji działalności typu RHD i MOL (Beata Lebiedzińska) i omówienia przyszłości kwalifikacji zawodowej „serowar farmerski” (Boris Poleganow i Anna Żur). Całości dopełniły niekończące się dyskusje w kuluarach.

Wyjazd studyjny

Odbył się w sobotę i dostarczył możliwości „podpatrzenia” sposobu na życie dwóch nietuzinkowych właścicielek serowarni farmerskich. Joanna Maślukiewicz w swym ekologicznym gospodarstwie kozim Kozłonoga, gdzie w podziemiach mieści się serowarnia, dojrzewalnia i piekarnia, przekazała ogrom energii napędzanej miłością do natury objawiającą się uwielbieniem dla zwierząt, ziół, ekologicznej uprawy warzyw, zdrowego prawdziwego chleba na zakwasie wypiekanego w najprawdziwszym piecu chlebowym opalanym drewnem i serowarnią, w której powstają cudownie delikatne, zdrowe kozie sery! Joanna przygotowała też wspaniałą degustację serów, pieczywa i kozich lodów w pięciu smakach! To kobieta rakieta, dla której lokalna społeczność jest częścią wspaniałego planu na szczęśliwe gospodarowanie. Asia prowadzi sklepik gospodarski z lokalnymi przysmakami oraz czynnie udziela się i tworzy takie projekty jak: Kooperatywa 124 i Targ Ziemi 124.

Drugim odwiedzonym gospodarstwem były „Sery Lutomierskie z gór swoich”. Malwina Pasternak, wraz ze swoją mamą prowadzą tu zagrodę edukacyjną PASTERNAK gdzie prowadzone są warsztaty warzenia sera na wesoło - dla dzieci i młodzieży! Malwina z mamą Stanisławą krzewią w młodzieży wiedzę na temat gospodarstwa rolnego, serowarstwa i szacunku dla historii miejsca – wszystko dzieje się w dawnych zabudowaniach dworskich. Te niezwykłe kobiety są bardzo aktywne w lokalnej społeczności, organizują Targi Zdrowej Żywności Prosto od Rolnika i Festiwal pasternaka! Malwina przygotowała dla nas pyszną i sycącą zupę z pasternaka oraz degustację serów powstających w serowarni pod czujnym okiem mamy Stanisławy :D Wspaniałe domowe jedzenie!

Dzień wyjazdowy uczestnicy zakończyli uroczystą kolacją. Choć droga na górę Babinicz jest naprawdę kręta, to kierowca ze spokojem i precyzją godną chirurga dowiózł uczestników w to magiczne miejsce. Restauracja Babinicz, gdzie szefem kuchni jest serdeczny przyjaciel i wybitny szef kuchni Wojtek Harapkiewicz, ugościła iście królewsko grupę serowarów farmerskich.

Część druga wydarzenia to prawdziwe święto serowarów! Targ sera i produktów rzemieślniczych cieszył się ogromnym zainteresowaniem Wrocławian i przybyłych z daleka. Organizatorzy, wzorem roku ubiegłego, zapewnili okno pogodowe i słoneczną bezwietrzną pogodę, co wielu bardzo zaskoczyło patrząc na słotne dni poprzedzające targ :D

Tego dnia spotkać można było serowarów, winiarzy, pszczelarzy i innych rzemieślników produkujących przepyszne przetwory i rękodzielników! Było mnóstwo atrakcji, w tym pokazy kulinarne Wojtka Harpakiewicza i występy jazzowego trio Buttercup. Impreza uświetniona została również pokazami serowarskimi (można było zobaczyć magię przemiany mleka w ser) oraz konkursem publiczności, w którym odwiedzający mogli zagłosować w internetowej ankiecie na „Najpyszniejsze stanowisko serowarskie”. Podczas Targu sera i produktów rzemieślniczych przeprowadzono ogólnopolski konkurs sera o Grand Prix II Wielkiego SERwowania. Jury w składzie: Bartosz Wilczyński, Sylwester Wańczyk, Wojciech Harapkiewicz i Beata Lebiedzińska wyłoniło najlepsze sery i przyznało nagrody w czterech kategoriach:

Sery dojrzewające twarde – Sernica Dolnośląska, Kamil Holajda za ser „Gouda owcza”.

Sery dojrzewające miękkie – Jury nie przyznało nagrody.

Sery świeże i krótko dojrzewające w tym twarogi –Sery ze Świerkowej doliny, Agnieszka Mazurek za ser „Zielonek”.

Inne wyroby z mleka - Farma Seronada, Grzegorz Junatowski, Jarek Marcinowski za „Jogurt z Babkowic Owieczka”

  • Reprezentacja serów dojrzewających twardych była tak zacna, że jury zdecydowało przyznać dwa dodatkowe wyróżnienia!

Agroturystyka Zielone Wzgórze, Bogusia Szpak za ser Annaberg

Agroturystyka Stary Młyn, Dariusz Blaut za ser Blaut

Najlepszy produkt „Grand Prix II Wielkiego SERwowania 2020” powędrowało do Sernicy Dolnośląskiej!

W konkursie publiczności nagrody zdobyli:

  • I miejsce – Przewoźnikówka – Marlena Przewoźnik
  • II miejsce – Wańczykówka – Lucyna Wańczyk
  • III miejsce- Baba Jagła – Barbara Jagła

Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym! II Wielkie SERwowanie zakończyło się, a my z utęsknieniem wypatrujemy kolejnego!

Do zobaczenia w przyszłym roku!

Fotorelacja z wydarzenia