Wielkie SERwowanie 2022 - konferencja

IV Wielkie SERwowanie - branżowa konferencja szkoleniowa

30 września 2022 - Pierwszy dzień Wielkiego SERwowania skierowany jest do serowarów i pasjonatów serowarstwa, gdzie w cyklu wykładów fachowcy z branży serowarskiej oraz hodowlanej przybliżą wiele aspektów zarówno produkcji wyrobów mlecznych, jak i podpowiedzą w jaki sposób utrzymać taki dobrostan zwierząt, aby pozyskiwany od nich surowiec był jak najlepszej jakości. Naszymi wykładowcami w tym roku są:

Arnaud Sperat Czar
Arnaud Sperat Czar
"Control of maturing environment" - "Kontrolowanie środowiska dojrzewania"

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem.

Dziennikarz Arnaud Sperat-Czar jest założycielem i redaktorem naczelnym „Profession Fromager”, dwumiesięcznika dostępnego w języku francuskim, angielskim i portugalskim. „Profession Fromager” prowadzi również działalność publikacyjną poradników technicznych i zajmuje się organizowaniem seminariów technicznych.

Arnaud jest autorem kilku książek dedykowanych amatorom serów oraz profesjonalistom, m. in. "Przewodnik dojrzewania sera" z Sébastien Roustel i Débora de Carvalho Pereira Sperat Czar. Prowadzi wykłady i szkolenia z technik wytwarzania sera. Jest założycielem „Fundacji na rzecz bioróżnorodności sera”, organizacji non-profit i organizacji pożytku publicznego, której głównym celem jest przyczynienie się do zachowania dziedzictwa serów z mleka surowego.

Jest „Mistrzem honorowym sera” (Maître Honoris Caseus) w Międzynarodowej Gildii Serowarów (Guilde Internationale des Fromagers).

Debora de Carvalho Pereira Sperat Czar
 Débora de Carvalho Pereira Sperat Czar
"How to talk about your own cheeses - sensory analysis" - "Jak mówić o własnych serach - analiza sensoryczna"

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem.

 

Nauczyciel w Centre Interprofessionnel de Formation des Commerces de l'Alimentation (Międzyzawodowe Centrum Szkoleniowe dla Branży Spożywczej) oraz w Mons Formation, szkole specjalizującej się w dojrzewaniu i marketingu nabiału. Posiada świadectwo kwalifikacji zawodowej w zakresie Konsultant handlowy w serowarni - Cifca (Paryż) - CQP Vendeur conseil en cremerie fromagerie.

Kierownik Carpe Caseus SARL, firmy specjalizującej się w komunikacji, tłumaczenia, szkolenia i doradztwo w zakresie serów. Dziennikarz i filmowiec w magazynie "Profession Fromager". Dyrektor generalny brazylijskiego stowarzyszenia SerTaoBras. Posiada tytuł doktora habilitowanego z zakresu produktów mleczarskich. Zrealizowała badania eksploracyjne sieci wpływów w zakresie produktów mleczarskich, realizowane w ramach projektu "Revisiter l’évidence pasteurienne: les systemes fromagers au lait cru". oraz doktorat w Medialab of Sciences Po Paris pod kierunkiem Tommaso Venturini: „Kontrowersje związane z pojęciem terroir w dziedzinie produkcja sera w Minas Gerais”.

Debora jest autorem książki "Przewodnik dojrzewania sera" z Sébastien Roustel i Arnaud Sperat Czar.

Audrius Jokubauskas
 Audrius Jokubauskas
"Maturing cheese and maturing cheesemaker" - "Dojrzewanie sera i serowara"

Wykład w języku angielskim z tłumaczeniem.

Serowar i właściciel gospodarstwa od 2009 roku. Pracował w tradycyjnej serowarni francuskiej. Od 2013 roku organizuje Festiwal Serów w Druskiennikach na Litwie. Jest współwłaścicielem Varinis Puodas Dairy.

Prowadzi warsztaty serowarskie oraz hodowli zwierząt na Litwie, w Rosji i na Ukrainie. Jest orędownikiem holistycznej hodowli zwierząt.

Dorota Kalicka
 dr inż Dorota Kalicka
"Aminy biogenne w serach dojrzewających - problem dla serowara czy konsumenta?"

 

Doktor nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia człowieka. Absolwentka Wydziału Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Wieloletni pracownik naukowy i dydaktyczny w Zakładzie Technologii Mleczarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego. Członek Polskiego Towarzystwa Technologów Żywności.

Pasjonatka mleczarstwa i serowarstwa. Autorka wielu badań i publikacji dotyczących mleka i jego przetworów. Wspiera swoją wiedzą producentów mleka i serowarów farmerskich z regionu Podkarpacia. Współautorka poradników "Serowarstwo na Podkarpaciu. Tradycja i współczesność. Poradnik serowara" oraz "Serowarstwo krok po kroku".

Pełniła role eksperta merytorycznego w przygotowaniu pilotażowej walidacji dla kwalifikacji w zawodzie serowar farmerski.

Mariusz Dobies
Mgr inż. Mariusz Dobies
"Mleko małych przeżuwaczy a sery - jakość kontra ilość"

 

Absolwent bydgoskiej Akademii Techniczno-Rolniczej na wydziale zootechniki. Od 2000r doradcza żywieniowy i zootechniczny. W roku 2011 ukończył „Ruminant Academy” organizowaną przez Nutreco w Holandii. Uczestnik szkolenia dotyczącego żywienia kóz i owiec oraz obsługi zootechnicznej gospodarstw utrzymujących małe przeżuwacze organizowane przez Nanta w Hiszpanii w 2016r.

Specjalista w zakresie małych przeżuwaczy. Współorganizator i wykładowca na międzynarodowej konferencji "Zdrowie kóz - żywienie i zapobieganie chorobom" w 2017 w Warszawie. Uczestnik wielu zagranicznych konferencji i seminariów dotyczących szerokiej tematyki związanej z małymi przeżuwaczami.

Twórca „Koziej Szkoły” organizowanej dla hodowców w Polsce.

 czyz
 
dr hab. inż. Katarzyna Czyż
"Sery dojrzewające wśród produktów regionalnych i tradycyjnych Unii Europejskiej"

 

Adiunkt w Zakładzie Hodowli Owiec i Zwierząt Futerkowych Instytutu Hodowli Zwierząt, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zajmuje się m.in. badaniem surowców i produktów pochodzenia zwierzęcego, głównie od przeżuwaczy, z uwzględnieniem zawartych w nich składników biologicznie aktywnych, wpływem suplementacji diety zwierząt na skład i jakość pozyskiwanych surowców.

 

IV Wielkie SERwowanie - wyjazd studyjny

1 października 2022 - Drugi dzień IV Wielkiego SERwowania uczestnicy konferencji spędzą na wyjaździe studyjnym do dwóch serowarni farmerskich.

Serowarnia rzemieślnicza „AhSer” którą tworzą Anna i Radosław Smreczakowie powstała 2021 roku w Namyslowie- północno-zachodniej części województwa opolskiego.
Para początkowo próbowała robić sery w domu, aż w lutym 2021 postanowilła udać się na szkolenie do Wańczykówki. W maju 2021 Ania i Radek zaadoptowali wynajęte pomieszczenia pod serowarnię i otworzyli działalność gospodarczą MLO. Jest to mały zakład- o dziennych możliwościach przerobu 400 litrów mleka. W serowarni powstają wyłącznie sery z mleka krowiego zakupionego od hodowców - głównie świeże podpuszczkowe, wędzone, twarogi oraz w mniejszej ilości sery dojrzewające.

ah ser 

Druga serowarnia to niespodzianka :)

Dzień zakończymy uroczystą kolacją.

Wielkie SERwowanie 2022