To była dziewiąta edycja tego wspaniałego festiwalu sera w Druskiennikach. Edycja ta była szczególna z uwagi na smutne okoliczności które wstrząsnęły światem serowarskim.

Ku pamięci Audriusa Jokubauskasa, duszy festiwalu...

Odszedł człowiek, który zapoczątkował festiwal w Druskiennikach, człowiek, który z pasją i zapałem szerzył serowarską wiedzę i wspierał serowarstwo litewskie wychodząc daleko poza granice kraju, równocześnie stając się przyjacielem także polskich serowarów .

Audrius – to dla Ciebie tak liczna grupa serowarów z Polski zapragnęła przyjechać i wziąć udział w Twoim dziele. Pozostajesz w naszych myślach i sercach.

Tego dnia obecni byli: Zuzanna i Jakub Jasiurkowscy z Serowarni Jasiurkowscy, Anna i Radosław Smreczak – AhSer Serowarnia Namysłów, Emilia i Krzysztof Witkowscy z serowarni KozieŁawy, Barbara Łapińskai Monika Szymczukiewicz z Zagrody pod lasem - Koźliki, Kamil Holajda z Sernicy Dolnośląskiej oraz Monika i Waldemar Lasoń z serowarni Groser.

Dziękujemy organizatorom za podjęcie się kontynuacji tradycji corocznego festiwalu. Dziękujemy za gorące przyjęcie, za gościnność, za profesjonalizm, za wspólny czas i okazaną serdeczność. Stanęliście na wysokości zadania!

Przybyli na to wydarzenie serowarzy z Litwy, Łotwy i Polski rozstawili swoje stoiska w klimatycznym parku umiejscowionym na przeciwko domu kultury – to tam – w cieniu drzew odbywały się wykłady, konkursy i degustacje. Goście odwiedzający przybyli bardzo licznie i festiwal tętnił życiem od godziny 11:00 do 17:00! Odwiedzający mogli nie tylko skosztować i nabyć wspaniałe sery, ale też odpocząć na leżaczkach słuchając ciekawych prelekcji.

W czasie wydarzenia, odbył się także profesjonalny konkurs serów. Jesteśmy bardzo dumni, ponieważ serowarzy z Polski zaprezentowali się na tak wysokim poziomie, że wracają do Polski dzierżąc nagrody!

GOUDA OWCZA – ser Kamila Holajdy z Sernicy dolnośląskiej zdobył nagrodę za najlepszy ser z mleka owczego.

Emocji było co niemiara ponieważ nagród po stronie polskiej było więcej!

GROSERAN - Ser Moniki Lasoń z serowarni Groser zrobił na jurorach ogromne wrażenie zdobywając nagrody w kategorii serów dojrzewających twardych oraz w kategorii serów kozich. Potwierdzeniem decyzji jury była też ocena publiczności, którą również zdobył ten wspaniały ser! Dopełnieniem szczęścia okazało się ogłoszenie sera Groseran – najlepszym serem festiwalu w Druskiennikach! Monika i Waldek Lasoń wrócili do Polski z trofeum – zdobywając Grand Prix Sūrių Festivalis w Druskiennikach! Ogromne gratulacje!

Triumfowali też Litewscy serowarzy!
Wiejska serownia Lauž ėnai z nagrodami za najlepszy ser miękki, za najlepszy ser z pleśniowy biały, za najlepszy ser pleśniowy niebieski i za najlepszy półtwardy ser oraz serowar Vilmantas Navickas za najlepszy ser z mleka krowiego.

Poziom tegorocznego konkursu serów w Druskiennikach zrobił na nas duże wrażenie – ten stosunkowo nieliczny kraj naprawdę ma czym zaistnieć w świecie serowarskim.