W dniach 3-6 lipca 2023 mielismy przyjemność wraz z Podlaskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego organizować merytoryczną część wyjazdu studyjnego w ramach realizacji operacji pt. "Akademia Serowarska - IV edycja".

Podlaska grupa odwiedziła pięć serowarni Członków naszego Stowarzyszenia. Wszystkie z nich mieszczą się w województwie opolskim, które wybrano przy organizacji wyjazdu.

Pierwszego dnia uczestnicy wyjazdu brali udział w warsztatach serowarskich połaczonych z pokazem warzenia goudy, ricotty i sera parzonego. Zajęcia odbyły się w serowarni AhSer w Namysłowie. Ania i Radek Smreczakowie opowiedzieli swoją historię, opisali jakie produkty wytwarzają, jakiego sprzętu używają oraz oprowadzili uczestników po serowarni. Radek w trakcie wizyty zrobił pokaz wytwarzania goudy, ricotty oraz sera parzonego. Dla zwiedzających przygotowana została degustacja serów, a także kawa, herbata i domowe ciasto. Na zakończenie każdy dostał kawałek sera oraz lokalne piwo Namysłów. Uczestnicy miło wspominali wizytę u Ani i Radka - powiedzieli, że są to „ludzie z pasją”.

Drugi dzień - wizyta w serowarni prowadzonej w ramach RHD przez Aleksandrę Wierszak w Zębowicach. Aleksandra opowiedziała szczegóły swojej działalności oraz oprowadziła uczestników po gospodarstwie, serowarni i winnicy. Uczestnicy mieli możliwość spróbować serów kozich i krowich, syropu z lawendy, a nawet wina wyprodukowanego z własnych winogron.

Kolejną serowarnią zwiedzaną drugiego dnia była FAN-AGRI w Staniszczach Wielkich. Na miejscu uczestnicy poznali jej pierwszego właściciela - Pana Piotra, który sery smażone robi od 2000 roku oraz jego córkę - Joannę, aktualną właścicielkę serowarni. Grupa została oprowadzona po obiekcie liczącym 700m2. Pan Piotr i Asia przedstawili długą historię działalności oraz opowiedzieli o procesie produkcji sera smażonego. Na koniec uczestnicy z chęcią próbowali sery smażone z dodatkami oraz nowości w ofercie serowarni takie jak gouda, ser smażony w zalewie czy feta.

Kolejnym obiektem na trasie opolskich serowarni była Agroturystyka „Zielone wzgórze” w Radyni, która szczyci się szerokim asortymentem produktów. Wyrabiane są tutaj sery, przetwory owocowe i warzywne, wołowina, a w przyszłości planowana jest także produkcja win. Serowarka Bogusia Szpak oprowadziła uczestników po gospodarstwie, serowarni i winnicy, opowiedziała o szczegółach działalności oraz przygotowała degustację swoich wyrobów.

Ostatni, czwarty dzień - zwiedzanie Agroturystyki „Stary młyn” w Obrowcu. Właścicielka Sabina oprowadziła grupę po obiekcie oraz opowiedziała o swojej działalności. Degustację serów uczestnicy mieli zapewnioną podczas śniadań i kolacji, gdyż ten obiekt posłużył wycieczkowiczom równiez jako baza noclegowa.

SERdecznie dziękujemy naszym Gościom oraz kadrze z Podlaskiego ODR. Mamy nadzieję, że nie  była to jedyna wizyta u naszych serowarów! :)

Relację oraz zdjęcia przygotowała Zuzanna Jasiurkowska - Serowarnia Jasiurkowscy