Na zaproszenie Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych do Polski przyjechał Giacomo Zambelli – serowar i doradca technologiczny z Włoch. Posiada on wieloletnie doświadczenie, które zdobył pracując zarówno w małych serowarniach rzemieślniczych jak i przemyśle mleczarskim. Ostatecznie uznał, że dzielenie się wiedzą i doświadczeniem to coś co pragnie robić w swoim życiu. Jego pasja i zapał są równie duże jak skromność. Giacomo twierdzi, że w serowarstwie nie ma nauczycieli – są mentorzy, którzy jedyne co mogą zrobić, to wskazać odpowiedni kierunek.


Giacomo przeprowadził szkolenia w dwóch serowarniach, dla dwóch grup serowarów łaknących wiedzy i zdobywania doświadczenia serowarskiego.
Pierwsze szkolenie odbyło się w Śródborzu pod Warszawą - w Śródborskiej Manufakturze Serów, gdzie Magda Lewandowska prowadzi swoją serowarnię i gospodarstwo owczo-kozie oraz uprawia pachnące pole lawendy!
Tu przez dwa dni pracowaliśmy na wspaniałym mleku owczym, które zachwyca swoją naturalną słodyczą i niesamowitą aksamitną strukturą. To ogromna przyjemność tworzyć sery z takiego zacnego surowca! Powstały tu: dojrzewające owcze Pecorino, Ciaciotta, Ricotta oraz Scamorza - ser z masy parzonej.
Kolejne szkolenie odbyło się w Krzeszowie na Dolnym Śląsku - gospodarstwie Sylwka i Lucyny Wańczyk. W Wańczykówce powstają wspaniałe sery z mleka krowiego, koziego i owczego oraz uprawiane się ekologiczne warzywa!
Trzydniowe szkolenie obejmowało szeroki zakres materiału, dlatego większość czasu spędziliśmy w serowarni, gdzie podczas praktycznych zajęć zasypywaliśmy Giacomo niezliczonymi pytaniami! Powstały tu krowie sery dojrzewające: Pecorino i Tallegio oraz sery z masy parzonej Mozzarella i Scamorza. Zdecydowanie praca z rozciąganiem skrzepu i formowaniem „bałwanków” przysporzyła serowarom dużo satysfakcji. Nie zabrakło też magicznej Ricotty – ciągle jeszcze niedocenianego w Polsce sera zwarowego, który cechuje się niezwykle niską zawartością tłuszczu i bogactwem łatwo przyswajanych białek serwatkowych oraz cennych soli mineralnych.
Co dobre szybko się kończy. Musieliśmy pozwolić Giacomo wrócić do domu licząc na to, że przekazana wiedza ugruntuje się i znajdzie zastosowanie w serowarniach uczestników tego szkolenia.

Dziękujemy!